AB çapında anket: Sadece yüzde 10’luk kesim, Ukrayna’nın Rusya’yı yenebileceğini düşünüyor

T24 Dış Haberler

Avrupa Birliği (AB) çapında yapılan bir ankete göre Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden yaklaşık 2 yıl sonra sadece yüzde 10’luk bir kesim Ukrayna’nın Rusya’yı yenebileceğine inanıyor. 

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi anketine göre; ankete katılan 12 ülkedeki her 10 Avrupalıdan sadece biri Ukrayna’nın savaş alanında kazanacağına inanırken, bunun iki katı (yüzde 20) Rusya’nın zafer kazanacağını öngörüyor. Ankete katılan en iyimser üye ülkeler olan Polonya, İsveç ve Portekiz’de bile her beş kişiden biri (yüzde 17) Kiev’in galip gelebileceğine inanıyor.

Ankete katılanların ortalama yüzde 37’sinin paylaştığı en yaygın görüş, tüm ülkelerde savaşın bir uzlaşmayla sona ereceği yönünde.

İsveç (yüzde 50), Portekiz (yüzde 48) ve Polonya’da (yüzde 47) katılımcılar Avrupa’nın Ukrayna’nın savaşmasına yardım etmesi gerektiğini söylerken; Macaristan (yüzde 64), Yunanistan (yüzde 59), İtalya (yüzde 52) ve Avusturya’da (yüzde 49) Kiev’i bir anlaşmayı kabul etmeye zorlamayı tercih ediyor. Fransa, Almanya, Hollanda ve İspanya’da ise görüşler daha eşit dağılım gösteriyor. 

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nden (ECFR) Mark Leonard, “Avrupa’nın Ukrayna’ya desteğinin devam etmesi için AB liderlerinin savaş hakkında konuşma biçimlerini değiştirmeleri gerekecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x