Altın Alanları Heyecanladıran Tahmin

Altın, güvenli liman olarak bilinen bir varlık olarak önem kazanmış durumda ve dünyanın önde gelen yatırım bankalarından Citi, altın için çarpıcı bir tahminde bulundu. Citi’ye göre, spot altın ons (31,10 gram) fiyatı 12 ila 18 ay içinde 3 bin dolara yükselecek.

Altının ons fiyatı, 2023 yılının 5 Aralık tarihinde 2 bin 147 dolara çıkarak tarihi bir zirveye ulaşmıştı. 20 Şubat Salı günü itibariyle altın fiyatı 2 bin 23 dolarda seyrediyordu. İstanbul Kapalıçarşı’nda ise 24 ayar altının gram fiyatı 2 bin 110 Türk Lirası’na çıkmış durumda. Gümüşün ons fiyatı 23 dolar civarında seyrediyor, 990 ayar has gümüşün gramı ise 24,08 Türk Lirası.

Citi’nin Kuzey Amerika Emtia Araştırmaları Başkanı Aakash Doshi, altın yatırımcıları için olumlu bir tahminde bulundu. Doshi, merkez bankalarının altın alımlarının artması, muhtemel stagflasyon veya derin küresel durgunluk gibi durumların altını desteklediğini belirterek, altının yaklaşık yüzde 50 oranında artabileceğini ifade etti. Bu tahmin, altın alan yatırımcılar için heyecan verici bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x