Bir darbe de Biden’dan… Apple, artık Apple Watch’u satamıyor

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketi Apple’ın başı bir süredir Apple Watch ile dertte. ABD’de görülen bir davada, tıbbi malzeme üreticisi Masimo’ya ait patentler kullanılarak kandaki oksijen seviyesinin tespit etmeyi başaran Apple haksız görüldü ve Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2’nin satışları durduruldu.

Başkan Joe Biden’ın en çok satan akıllı saati mağaza raflarında tutmak için Masimo’ya kayıtlı patentleri ihlal ettiği gerekçesiyle Apple’ın diğer yeni modellerin yanı sıra Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2’yi de satmasını engelleyen ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu kararını bozmak için Noel gününün sonuna kadar zamanı vardı. Ancak beklendiği gibi Biden müdahale etmedi.

Apple, Watch modellerini zaten çevrimiçi mağazasından çıkarmıştı ve Apple Store mağazaları da salı günü, stoklarda en son model saatlerin hiçbiri olmadan açıldı. Şu an için Apple Watch SE satışta kalmaya devam ediyor ancak yasak, Apple Watch Series 6 ve sonraki modelleri ile Apple Watch Ultra’nın tüm modellerini etkiliyor.

Ekim ayında ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu, Apple’ın kandaki oksijen seviyelerini okumak için ışık tabanlı teknoloji kullanan nabız oksimetresi patentini ihlal ettiğine karar verdi.

Aralarında Amazon ve Best Buy’ın da bulunduğu diğer perakendeciler, kalan Apple Watch stoklarını mağazalarda ve internette satmaya devam ediyor. Ancak ITC kararı, Apple’ın ABD’ye daha fazla akıllı saat ithal etmesini engelliyor.

İki şirket arasında yıllardır patente sorunları yaşanıyor. Ekim 2022’de Apple, Masimo’ya karşı iki patent ihlali davası açtı. Masimo CEO’su Joe Kiani ise son gelişmeler üzerine Apple’ın kasıtlı olarak şirketinin patentlerini ihlal ettiğine inandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x