Cep Telefonu, Bilgisayar, Televizyon! Fazla Ekrana Bakmak Depresyona Sokuyor!

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cafer Tanrıverdi, cep telefonu veya bilgisiyar fark etmeksizin fazla ekrana bakmanın insanları depresyona sürüklediğini söyledi.

Buyrun detaylara birlikte bakıyoruz ⬇️

Gelişen teknoloji ve iş hayatıyla birlikte gözlerimizi bir türlü alamadığımız ekranlar artık her yerde. Ancak uzmanlara göre bu durum sadece göz sağlığı ile sınırlı tutulabilecek kadar tek unsurlu sorunlara yol açmıyor.

Medipol Üniversitesi Hastanesini Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cafer Tanrıverdi, gün içinde çok fazla ekrana bakan kişiler için depresyon uyarası yaptı.

Cafer Tanrıverdi şu ifadeleri kullandı: “Fazla ekran maruziyetine bağlı yorgunluk, uykusuzluk, baş ve göz ağrısı gibi sorunların yanında depresyona varan problemler bile görebiliyoruz.”

“Çünkü bu tür sorunlar kronik bir şekilde hastayı etkilediği için hastanın hayatında bir mutsuzluğa neden oluyor. Bu da hastanın modunu düşürerek depresyona kadar sürükleyebiliyor.”

Doç. Dr. Cafer Tanrıverdi, ekranlardan tamamen uzaklaşmanın mümkün olmadığını ancak dinlenmeli çalışarak özellikle göz sağlığını korumanın mümkün olduğunu da ekledi ⬇️

“Ekrandan tamamen uzaklaştırmak mümkün değil. Ancak mutlaka mola verilerek çalışılmalı.

“Örneğin 1 saat çalışıyorsa en az 15 dakika mola vermesine, hatta mola verdiğinde ise bulunduğu ortamdan uzaklaşmasını ve o esnada başka dijital ekran kullanmamasını öneriyoruz.”

Bu haberde kullanılan görseller ‘text to image’ formatında çalışan bir yapay zeka tarafından üretilmiştir.

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cafer Tanrıverdi, fazla ekran kullanımı ile ilgili açıklamaları ⬇️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x