Matrixport: BlackRock’ın ETF Onayı Geçerse Bitcoin Fiyatı Bu Rakama Gelecek

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Bitcoin fiyatı üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Çünkü önünde başvurular var. Buna göre, BlackRock’ın Bitcoin spot borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu değerlendiriyor. Diğer taraftan kripto para piyasası nefesini tutmuş durumda. Matrixport’un yakın tarihli bir araştırma notuna göre ilginç bir yaklaşım var. Bu ETF’nin onaylanması Bitcoin’in fiyatının hangi seviyeye geleceği açıklandı. İşte detaylar.

BlackRock’ın ETF onayının Bitcoin fiyatı üzerinde etkisi

Matrixport’un projeksiyonu, BlackRock’ın Bitcoin ETF‘sinin gerçeğe dönüşmesi halinde ne olacağına bakıyor. Buna göre yaklaşık 5 trilyon dolarlık varlıktan sorumlu kayıtlı yatırımcı danışman (RIA) topluluğunun varlıklarının %1’ini Bitcoin’e tahsis edebileceği fikrine dayanıyor. Bu değişim, kripto para piyasasına potansiyel olarak 50 milyar dolar enjekte edecek. Buna göre de Bitcoin fiyatı önemli ölçüde artacak. Bu durumda 56.000 dolar seviyesine gelecek.

Daha muhafazakar bir senaryoda Matrixport, Bitcoin ETF‘sini benimseyerek portföylerini çeşitlendirmeyi amaçlayan değerli metal ETF yatırımcılarından 12 milyar ila 24 milyar dolar arasında bir giriş olması halinde ne olacağını da söylüyor. Buna göre Bitcoin fiyatı 42.000 dolara gelecek.

CryptoQuant’ın paralel tahminleri

Matrixport’un son tahminleri kripto analiz firması CryptoQuant tarafından yapılan tahminlerle örtüşüyor. CryptoQuant’a göre, spot bir Bitcoin ETF’sinin onaylanması, Bitcoin’in piyasa değerini 900 milyar dolara çıkaracak. Ayrıca daha geniş kripto piyasası etkileyici bir şekilde 1 trilyon dolar genişleyecek. CryptoQuant’ın projeksiyonu, ETF başvuru sahiplerinin Yönetim Altındaki Varlıklarının (AUM) %1’i kadarını bu fonlara tahsis edebileceği varsayımına dayanıyor. Buna göre bu da Bitcoin fiyatı için 50.000 ila 73.000 dolar arasında bir potansiyel fiyat aralığı ile sonuçlanıyor.

Hem Matrixport hem de CryptoQuant’ın, spot ETF sermaye girişinin bir önceki boğa piyasası sırasında Grayscale’s Bitcoin Trust (GBTC) tarafından deneyimleneni aşma potansiyelini vurguladığını belirtmek gerekiyor. Diğer taraftan kurumsal benimsemenin ilk aşaması Bitcoin’in bilançolara entegre edilmesini içeriyor. Buna göre bir sonraki aşama finansal kurumların spot ETF’ler aracılığıyla varlığa müşteri erişimi sağlamasını içeriyor.

Kripto para topluluğu onayı bekliyor

Kripto para topluluğu, spot Bitcoin ETF onayına ilişkin yanlış bir haberin ardından ne olacağını gördü. Haberin Bitcoin fiyatını kısa süreliğine 30.000 dolara yükseltmesinin ardından SEC’in kararını yakından izliyor. Genel piyasa duyarlılığı, bu tür ETF’ler için bastırılmış bir talep gibi görünüyor. Ayrıca birçok piyasa gözlemcisi, onayların Bitcoin fiyatı için tüm zamanlar rekoru olacağına işaret ediyor.

Kriptokoin.com olarak baktığımızda kripto dünyası BlackRock’ın ETF kararını bekliyor. Diğer taraftan piyasa önümüzdeki aylarda başta Bitcoin fiyatı olmak üzere potansiyel fiyat artışlarına hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x