Neden kelepçe: Adli mi algı mı… Çiftin avukatı Çağdaş Çelik Odatv’ye konuştu

Oğuz Ok

İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonda, haklarında soruşturma başlatılan ve şirketlerinde arama yapılan Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın da aralarında bulunduğu 14 şüpheli gözaltına alındı.

Polat çiftinin kelepçelenerek gözaltına alınmasına avukatı Çağdaş Çelik tepki gösterdi.

“BU TÜR UYGULAMALARI TÜRKİYE GEÇMİŞTE ÇOKÇA GÖRDÜ”

Gözaltı operasyonlarında kelepçe uygulaması sadece polise mukavemet gösteren şüpheliler üzerinde uygulanırken Dilan Polat ile Engin Polat’ın avukatı Çelik, müvekkillerine uygulanan yöntemle ilgili şunları söyledi:

“Müvekkillerim Dilan Polat ve Engin Polat’la ilgili zaten yurt dışı çıkış yasağı var. Söz konusu soruşturma ile ilgili uzun zamandır medyanın önündeler. Kaçma şüpheleri olmamasına rağmen davet usulü ile ifadeye çağırmak yerine, sabaha karşı evlerine baskın yapılması ve elleri kelepçelenerek görüntü verdirilmesi soruşturmadan daha çok algıya yenik düşmüş bir olay gibi anlaşılmaktadır. Bu tür uygulamaları Türkiye geçmişte de çokça görmüştür. Özellikle kumpas süreçlerinde kullanılmıştır. Bu da hukuk açısından doğru bir uygulama değildir.”

Dilan ve Engin Polat çifti, çektikleri videolarla kamuoyunda sık sık gündeme geldi ve tartışma yarattı.

“ADALETE OLAN GÜVENİMİZ TAMDIR”

Avukat Çağdaş Çelik, soruşturmaya ilişkin ise şu bilgileri verdi:

“Müvekkillerimin kaçma şüphesi yoktur. Bırakın adaletten kaçmayı, Engin Polat hakkında gözaltı kararı olan kardeşini telefonla arayarak yanına çağırmış ve o da gözaltına alınmıştır. Biz de süreci sizin gibi takip ediyoruz. Soruşturmada gizlilik olduğu için dosyaya ilişkin bilgi veremiyorum. Adalete olan güvenimiz tamdır.”

Engin Polat ve Dilan Polat gözaltına alındıGüncel
Dilan Polat’ın o sözleri tekrar gündem olduGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x