Netanyahu: Ateşkes ve istifayı düşünmüyorum

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ateşkes ve istifa çağrılarına yanıt verdi. Netanyahu, “ABD, 11 Eylül’den sonra ateşkesi nasıl kabul etmediyse İsrail de 7 Ekim saldırısından sonra ateşkesi kabul etmeyecektir” dedi. Netanyahu, istifa çağrılarına ise “Bunu düşünmüyorum, Hamas’ı ortadan kaldıracağım” ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Kabine Bakanı Benny Gantz ile Tel Aviv’deki Kirya askeri üssünde basın toplantısı düzenledi.

AA ve NTV’nin aktardığına göre Netanyahu, ateşkes çağrılarına ilişkin ABD’deki 11 Eylül saldırılarını hatırlatarak, ABD, 11 Eylül’den sonra ateşkesi nasıl kabul etmediyse İsrail de 7 Ekim saldırısından sonra ateşkesi kabul etmeyecektir. Ateşkes Hamas’a teslim olmak demektir” diye konuştu.

‘HAMAS’I ORTADAN KALDIRACAĞIM’

Hamas’ın ‘canlı kalkan’ kullanması yüzünden oluşan sivil kayıplar için ülkesinin suçlandığını vurgulayan Netanyahu, Filistinlilere karşı toplu cezalandırma yapıldığı suçlamalarını da reddetti.

“Tek bir sivilin ölmesi gerekmiyor” diyen İsrail Başbakanı, Hamas’ın sivillerin güneydeki güvenli bölgeye gitmelerine izin vermediklerini savundu.

Sivillerin bölgede olmasına karşın saldırıların devam edeceğini söyleyen Netanyahu, “İstifa etmeyi düşünmüyorum, Hamas’ı ortadan kaldıracağım” ifadelerini kullandı.

Netanyahu, “Savaşın ortasındayız ve Hamas’ın askeri ve otoriter yeteneklerini yok etme yönünde net bir hedef belirledik ve bunu sistematik bir şekilde yapıyoruz” dedi.

Gazze’ye kara harekatının “zaman alacağını” ve “tuzaklar, zorluklar ile kayıplara” yol açacağını dile getiren Netanyahu, “Ama sonunda size tek bir şeyin sözünü veriyorum: Hamas yenilecek, yok edilecek ve farklı bir Gazze var olacak” diye konuştu.

Netanyahu, Gazze’de Hamas’ın elindeki İsrailli esirlerin serbest bırakılması için de çabalarını sürdürdüklerini öne sürerek, “Kara harekatı onların serbest bırakılması için bir fırsat yaratıyor ve bunu kaçırmayacağız” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x